۴۰ هزار میلیارد تومان از جیب سهامداران فولاد مبارکه به جیب رانت‌خواران رفته است

  • کد خبر : 22966
  • ۲۱ آذر ۱۳۹۹
۴۰ هزار میلیارد تومان از جیب سهامداران فولاد مبارکه به جیب رانت‌خواران رفته است
سید ناصر موسوی لارگانی گفت: حضور برخی افراد سفارش‌شده سیاسی در مدیریت فولاد مبارکه موجب شده ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال که معادل ۲ برابر سود سالیانه این مجموعه است، از جیب میلیون‌ها سهامدار به جیب تعداد معدودی افراد خاص برود.

حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در رشته توئیتی نسبت به سوء مدیریت و توزیع رانت توسط شرکت فولاد مبارکه اصفهان واکنش نشان داد.

متن رشته توئیت نماینده مردم شهرستان فلاورجان به شرح زیر است:

فولاد مبارکه⁩ در حال حاضر ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تن ظرفیت تولید در سبا و مبارکه دارد که متأسفانه در دو سال اخیر به دلیل سوء مدیریت بیش از ۲ میلیون تن تولید از دست رفته است.

در بخش صادرات برخلاف برخی رپرتاژهای خبری، متاسفانه این شرکت در دوره مدیریت ⁧عظیمیان⁩ به دلیل عدم انگیزه و توانایی وی در دفاع از حقوق شرکت، بیش از ۴ میلیون تن صادرات انجام نشده دارد و کمترین آمار صادرات در دوره مدیریت فعلی رقم خورده است.

کار به جایی رسیده که برخی شرکتها با ظرفیت تولیدی کمتر از نصف فولاد مبارکه، صادراتی نزدیک به ۲برابر این شرکت داشته اند؛ این موضوع به معنی از دست دادن سالیانه یک میلیارد دلار ارز بوده است. شفافیت⁩ فولاد مبارکه و سکوت در مقابل این رانت بزرگ باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

در بخش فروش داخلی فولاد مبارکه و هرمزگان سالیانه حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن تختال (شمش)، ۴ میلیون تن ورق گرم و حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن ورق سرد و پوشش دار به فروش رسیده است.

در هر کیلو از محصولات فروخته شده بین ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان ⁧رانت⁩ توزیع شده که متاسفانه به تعداد محدودی از افراد رسیده است. کافی است اشاره کنم که تختال فروخته شده تنها به حدود ۲۰ نفر و ۸۰ درصد ورق گرم به کمتر از ۱۰۰ نفر داده شده است.

در بخش ورق سرد نیز هر روز شاهد اعتراض مشتریان واقعی این شرکت هستیم. وجود برخی افراد سفارش شده سیاسی و وابستگان آنها، متأسفانه موجب شده تا رانتی بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال که معادل ۲برابر سود سالیانه فولاد مبارکه است از جیب میلیونها سهامدار به جیب تعداد معدودی افراد خاص برود.

افزایش بدهی فولاد مبارکه⁩ به حدود ۲۰هزار میلیارد تومان و ابهامات اساسی در مورد قراردادهای خرید و توسعه و موضوعات مختلف دیگر به شدت موجب نگرانی بوده و در چنین شرایطی حضور ⁧وزیر صمت⁩ در این شرکت با سخنان اخیر ایشان در مورد قصد مبارزه با ⁧فساد⁩ و رانت تناسبی ندارد.

لینک کوتاه : https://nmousavi.ir/?p=22966

دیدگاه ها

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

لینک های مفید