موسوی لارگانی در صحن مجلس خطاب به حجتی : همیشه در حسرت یک نگاه کارشناسانه و منطقی به کشاورزی مانده ایم

  • کد خبر : 9574
  • ۲۴ خرداد ۱۳۹۵
موسوی لارگانی در صحن مجلس خطاب به حجتی : همیشه در حسرت یک نگاه کارشناسانه و منطقی به کشاورزی مانده ایم

وسعت و سرعت واردات محصولات کشاورزی در سالهای اخیر شتاب داشته و سیاستهای مقطعی مانند تنظیم بازار بر ارزشهایی چون دغدغه امنیت غذایی و خودکفایی، رجحان یافته است . کاهش تعرفه ها به بهانه کنترل قیمت، موجب سلب توانایی تولیدکنندگان برای تصمیم سازی و سرمایه گذاری و از دست دادن فرصتهای شغلی شده و ساختارهای تولید را به خطر انداخته است

متن کامل نطق امروز دوشنبه ۲۴ خرداد ۹۵ حجه الاسلام موسوی لارگانی در خصوص مشکلات صنعت کشاورزی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی :

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه مسلمان دراین ماه مبارک ، در خصوص مشکلات کشاورزی چند نکته را عرض میکنم:

۱-اگرچه کشاورزی در ایران سنی به قدمت تاریخ این مملکت دارد، لیکن هیچگاه شاهد کشاورزی پیشرفته ای در مملکت نبوده ایم و همیشه در حسرت یک نگاه کارشناسانه و منطقی مانده ایم. بخش مهمی از کشاورزی ایران ، سنتی اداره می شود و این مساله سبب هدررفت منابع آب و خاک شده است. وزارت جهاد کشاورزی باید درخصوص تغییر مسیر کشاورزی از سنتی به مدرن اقدام نماید . در حالیکه کشاورزی باید پیشران اقتصاد مقاومتی باشد اما الان این صنعت مهم و حیاتی در تعطیلی کامل به سر می برد .

۲-وسعت و سرعت واردات محصولات کشاورزی در سالهای اخیر شتاب داشته و سیاستهای مقطعی مانند تنظیم بازار بر ارزشهایی چون دغدغه امنیت غذایی و خودکفایی، رجحان یافته است . کاهش تعرفه ها به بهانه کنترل قیمت، موجب سلب توانایی تولیدکنندگان برای تصمیم سازی و سرمایه گذاری و از دست دادن فرصتهای شغلی شده و ساختارهای تولید را به خطر انداخته است .

۳-مشکل بزرگ بخش کشاورزی عدم شفافیت بازار محصولات است که تفاوت قیمت زیادی را بین مزرعه و مصرف کننده به وجود می آورد. این مساله باعث می شود که برای تولید کننده آزار دهنده باشد و مصرف کننده هم ضرر کنند . چرا که تولید کننده با قمیت نازل محصولش را می فروشد و دلال ها وارد بازار غیرشفاف می شوند و سودهای آنچنانی می برند و مصرف کننده هم مجبور می شود، محصوالت کشاورزی را با قیمت ها چندین برابر شده خریداری کند .

۴-از وزیر باتجربه جهاد کشاورزی انتظار داشتیم تا طرح های مهمی نظیر خودکفایی محصولات راهبردی و آمایش سرزمین را به سمت و سوی مناسبی هدایت کند ولی این انتظار راه به جایی نبرد به نحوی که آمایش سرزمین که دهه هاست قرار است در کشور ما اتفاق بیفتد تقریبا در عمل به فراموشی سپرده شده است . بخش کشاورزی نیازمند نگاه جامع و به دور از تبعیض به تمام زیربخش هاست .

۵-یکی از مسائل و مشکلات حوزه کشاورزی مسأله خرید تضمینی است که هنوز بخش قابل توجهی از طلب کشاورزان پرداخت نشده و یک سیستم خاص که بتواند این چالش را برطرف کند متاسفانه طراحی نشده است .

۶-فقدان نگاه اشتغال محور به فارغ التحصیلان دانشگاهی در این بخش به وضوح مشاهده می شود. بسیاری از دانش آموختگان رشته های مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جویای کار هستند . ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای دانش آموختگان این بخش و تلاش برای جذب آنها به بازار کار به ویژه در بخشهای غیردولتی ، گام ارزندهای در این راستا محسوب شود .

۷-عدم وجود ارتباط تنگاتنگ و معنی دار بین محافل دانشگاهی و سازمانهای جهاد کشاورزی ، عدم اعتماد کشاورزان ما به مهندسین بخش کشاورزی ، عدم حمایت از کشاورزان خرده پا

۸-ترویج در ایران با حدود ۶۶ سال سابقه فعالیت هنوز دارای موانع ساختاری است . حلقه پس از تولید و بازار ساختارهای لازم را ندارد و تولید براساس بازار انجام نمی شود، لذا هم مصرف کننده و هم تولیدکننده از این شرایط متضرر می شوند و رشد اقتصادی در نظر گرفته شده برای بخش کشاورزی به دلیل نداشتن بازار مناسب محقق نمی شود .

لینک کوتاه : https://nmousavi.ir/?p=9574

دیدگاه ها

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

لینک های مفید