عمل به تعهدات توسط آمریکا شاید روزنه‌ای برای مذاکره ایجاد کند/ قوه قضاییه باید با جدیت تا ریال آخر را از بدهکاران ارزی پس بگیرد

  • کد خبر : 22685
  • ۲۷ آبان ۱۳۹۹
عمل به تعهدات توسط آمریکا شاید روزنه‌ای برای مذاکره ایجاد کند/ قوه قضاییه باید با جدیت تا ریال آخر را از بدهکاران ارزی پس بگیرد
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به نرخ واقعی ارز، گفت: اگر واقع‌بینانه بخواهیم نظر دهیم قیمت ارز نباید از ۱۰ الی ۱۲ هزار تومان بیشتر باشد و این سیر صعودی ارز به بخشی از سیاستگذاری ها و دلالانی که در بازار ارز حضور دارند باز می گردد.

حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی در گفت و گو با خبرنگار شفقنا در خصوص وضعیت ارز در کشور، اظهار کرد: مقام معظم رهبری چندین مرتبه به این موضوع تاکید داشتند که بیش از ۸۰ درصد مشکلات ما به داخل باز می گردد و کمتر از ۲۰ درصد آن مربوط به خارج از کشور است. نوساناتی که در بازار ارز وجود دارد طبق فرمایشات خود رییس جمهور، بیشتر منشاء داخلی دارد و تغییر قیمت آن با انتخابات آمریکا جز اینکه جو روانی باشد دلیل دیگری ندارد.

او در ادامه افزود: نه ترامپ در این روزهایی که سرگرم انتخابات است کار خارق العاده‌ای می‌تواند انجام دهد که قیمت ارز بالا برود و نه بایدنی که هنوز وارد قدرت نشده است می‌تواند کاری انجام دهد تا قیمت ارز کاهش پیدا کند. بنابراین جو روانی داخل، قیمت ارز را در روزهای اخیر مشخص کرده است. حتی عده‌ای بحث مذاکرات را مطرح می‌کنند در حالی که بارها گفته شده مذاکره‌ای با آمریکا نخواهیم داشت و دلیلش این است که این کشور به تعهدات قبلی خود عمل نکرده است و زمانی که آمریکا به تمام تعهدات قبلی خود عمل کند، شاید روزنه‌ای برای مذاکره ایجاد شود.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در خصوص اقدام مجلس برای کنترل قیمت ارز، گفت: مجلس همواره در سال‌های متمادی برای تعین نرخ ارز ورود داشته و در بودجه سالیانه نرخی را برای آن مشخص می‌کرد اما متاسفانه کمتر شاهد بودیم که این قیمت برای یکسال تثبیت شود و همه ساله نوساناتی را شاهد بودیم؛ حتی بعضا این نوسانات باعث می شود که تولیدکنندگان و فروشندگان دچار سردرگمی شوند و ندانند که قرار است تولید کنند یا نه و یا تولیداتشان را به بازار عرضه کند یا نه. همچنین زمانی که قصد خرید مواد اولیه را دارند، دو برابر قیمت تولیدشان را باید برای خرید مواد اولیه هزینه کنند. لذا این امر باعث شده مشکلات زیادی در عرصه تولید و عرضه کالا به بازار داشته باشیم.

موسوی لارگانی بیان کرد: بعضی ازکالاهایی که در داخل تولید می‌شود و حتی مواد اولیه آن هم از خارج وارد نمی‌شود، متاثر از این نوسان قیمت است؛ لذا مجلس امسال هم در بودجه سالیانه نرخ مشخصی را تعیین خواهد کرد ولی تثبیت آن وظیفه دولت است نه مجلس و اگر قیمت ثابت باشد، آن وقت تولیدکننده ما می‌داند که مثلا برای یکسال اگر بخواهد مواد اولیه خریداری کند و یا اگر بدهی ارزی داشته باشد، مشکلی نخواهد داشت. در حالی که الان خیلی از بدهکاران ارزی ما اگر کل زندگی شان را بخواهند در اختیار بانک ها قرار دهند، جبران بدهی آنها نخواهد شد.

او در خصوص قیمت واقعی ارز در بازار، گفت: اگر واقع بینانه بخواهیم نظر دهیم، قیمت ارز نباید از ۱۰ الی ۱۲ هزار تومان بیشتر باشد و سیر صعودی ارز به بخشی از سیاستگذاری ها و دلالانی که در بازار حضور دارند باز می گردد. فعلا باید منتظر بمانیم و ببینیم دولت چه زمانی لایحه بودجه را به مجلس ارائه خواهد داد و آیا همچنان مثل سال های گذشته فقط کمیسیون تلفیق در قیمت ارز نظر می‌دهد و یا صحن علنی هم ورود خواهد داشت. در سال های گذشته نظراتی که نمایندگان داشتند در این حوزه اعمال نشد در نتیجه شاهد یکسری مشکلات در بودجه ۹۹ بودیم. بنابراین اگر می‌خواهیم بودجه عملیاتی داشته باشیم، باید نظرات کل نمایندگان شنیده شود. سال های گذشته ۱ ماه صحن علنی به صورت ۲ شیفت و بعضا ۳ شیفت در تصویب بودجه فعالیت می کرد اما سال گذشته اینچنین نشد و باعث شد بودجه ای که مد نظر مجلس و نمایندگان بود، اعمال نشود.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به بدهکاران ارزی کشور، اظهار کرد: به نظر من دو دسته بدهکار ارزی داریم؛ بخش اول، کسانی هستند که ارز را گرفتند و در جای دیگری مثل خرید ملک هزینه کردند و به دنبال ارزش افزوده بیشتری بودند؛ بنابراین به نظر من قوه قضاییه باید با جدیت تا ریال آخر را از آنها پس بگیرد. اما دسته دوم کسانی هستند که ارز را گرفتند، مواد اولیه را با قیمت روز خریداری کردند، تولید انجام شد و با قیمت ستاد تنظیم بازار، کالا را به بازار عرضه کردند و چیزی نمانده که بخواهند افزایش قیمت ارز را در آن لحاظ کنند. چراکه تولیدشان به موقع انجام و به بازار عرضه شده است حتی بعضی از این افراد اقساط را به موقع پرداختند کردند اما بانک می گوید باید مابه التفاوت ارز را پرداخت کنند که امکان پذیر نیست.

موسوی لارگانی در ادامه افزود: بخشی از این افراد دستورالعملی که بانک برای آنها مشخص کرده را انجام داده‌اند، لذا نوسانی که در بازار ارز ایجاد شده، این افراد را زمین گیر کرده است و امکان اینکه بتواند مابه التفاوت قیمت ارز را پرداخت کنند، ندارند. لذا باید برنامه ریزی از سوی مجلس و دولت برای این افراد صورت بگیرد. چراکه آنها مجبور هستند بیش از ۲ برابر آنچه که گرفتند را به بانک برگردانند بنابراین مجبور می‌شوند به سراغ بازار آزاد بروند که باز هم قیمت ارز بالا خواهد رفت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات حوزه تولید در کشور، گفت:  شهرستان فلاورجان یک شهرک صنعتی به نام «اشترجان» دارد که از قدیمی ترین شهرک های صنعتی کشور بوده و مصوبه شورای انقلاب را دارد. در سال ۹۰، ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر در آن مشغول به کار بودند اما الان که سال ۹۹ هستیم تعداد این افراد به حدود ۴ هزار نفر رسیده است. شرکتی که ۳ خط تولید داشت الان فقط یک خط تولید آن فعالیت می‌‌کند که نشان دهنده مشکلات حوزه تولید است.

موسوی لارگانی بیان کرد: قطعا یکی از دلایل این مشکلات، نوسانات ارزی است اما از سوی دیگر واردات بی رویه باعث شده تولید کننده نتواند رقابت کند؛ همچنین قاچاق کالا در کشور و سختگیری‌های بانک‌ها نسبت به تولیدکنندگان را هم باید به این موانع اضافه کرد. بانک ها ۲ برابر پولی که به شرکت های تولیدی دادند از آنها پول گرفتند و باز هم ادعای ۲ برابر دیگر هم می‌کنند لذا تولید با این روش به نتیجه نمی رسد.

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به نحوه اخذ مالیات در کشور، اظهار کرد: درست است که باید از طریق مالیات، سهم قابل توجهی از بودجه کشور را تامین کنیم، اما این کار نباید به قیمت تعطیل شدن بنگاه های تولیدی تمام شود. وقتی فشار به تولیدکننده مضاعف شود، تولیدکننده ما نمی‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد و در نتیجه باز هم باید به همان وابستگی بازگردیم. یعنی وقتی فشارها زیاد شد و خرج و دخل تولیدکننده نتوانست یکدیگر را پوشش دهد مجبور می شود کار را تعطیل کند و نهایتا ما باید واردات را از سر بگیریم.

لینک کوتاه : https://nmousavi.ir/?p=22685

دیدگاه ها

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

لینک های مفید