تاسیس و راه اندازی سامانه دوم آبرسانی اصفهان مورد تاکید نمایندگان استان است

  • کد خبر : 13643
  • ۲۴ تیر ۱۳۹۶
تاسیس و راه اندازی سامانه دوم آبرسانی اصفهان مورد تاکید نمایندگان استان است

رئیس مجلس نمایندگان استان اصفهان گفت: تاسیس و راه اندازی سامانه دوم آبرسانی اصفهان و شهرستان های استان مورد تاکید نمایندگان است که در سفر اخیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به اصفهان مورد بررسی قرار گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین سید ناصر موسوی لارگانی روز شنبه در گفت وگو باایرنا افزود: بیشتر استان های کشور دارای ۲ یا سه سامانه آبرسانی هستند و درصورت بروز مشکل برای هریک از آنها، اختلالی در شبکه آبرسانی آنها ایجاد نمی شود اما اصفهان با پنج میلیون نفر جمعیت تنها یک سامانه آبرسانی دارد و در صورت بروز کوچکترین مشکل، شبکه آبرسانی آن مختل می شود.
رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان خاطرنشان کرد: تاکنون ۲ یا ۳بار سامانه آبرسانی اصفهان به دلیل نشست مواد نفتی و ورود گل و لای به این سامانه دچار مشکل و هر بار شبکه آبرسانی اصفهان مختل شده است.
رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان با اشاره به اینکه شورای تامین استان روز پنجشنبه با حضور اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برگزار شد، افزود: در این جلسه تاسیس و راه اندازی سامانه دوم اصفهان مورد تاکید قرار گرفت و مقرر شد کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این موضوع را پیگیری و در تاسیس سامانه دوم آبرسانی اصفهان، دولتمردان را یاری کند.
سامانه دوم آبرسانی اصفهان شامل تونل انتقال آب و تصفیه خانه موسوم به ‘گلاب ۲’ به عنوان طرح توسعه آبرسانی به ۱۴ شهرستان استان اصفهان به طول ۲۷ کیلومتر، وظیفه انتقال آب از دریاچه سد زاینده رود به تصفیه خانه را دارد.

** اجرای کامل طرح ۹ ماده ای حوضه آبریز زاینده مورد تاکید است
وی با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از طرح های آبی در استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری و مناطق مختلف این دو استان که با کمبود آب مواجه هستند، گفت: در جلسه شورای تامین استان همچنین نمایندگان استان خواهان اجرای مصوبه طرح ۹ ماده ای شورای عالی آب کشور برای احیای زاینده رود، شدند.
حجت الاسلام موسوی لارگانی تصریح کرد: برخی از بندهای ۹ ماده طرح احیای حوضه آبریز زاینده رود اجرایی نشده و مغفول مانده است بنابراین نمایندگان و مسئولان اجرایی استان خواهان اجرای کامل این طرح شدند.
وی اضافه کرد: در جلسه شورای تامین استان، علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز اذعان کرد که چنانچه بخواهیم مشکلات آب حوضه آبریز زاینده رود بویژه در استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری را حل کنیم، طرح ۹ ماده ای احیای زاینده رود باید بطور کامل اجرا شود.
رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: مقرر شد کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه ای با حضور وزیر نیرو ، نمایندگان و مسئولان استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری اجرایی شدن مصوبات طرح ۹ ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود را پیگیری کند.
شورای عالی آب کشور در سال ۹۳ با هدف هماهنگی و اعمال مدیریت واحد بر این حوضه آبریز در موضوعات منابع، مصارف و حقابه ها طرح ۹ ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود را تصویب کرد.
زاینده‌رود یا زنده‌رود به معنی رود زندگی‌بخش، بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود ۲۰۰ کیلومتر پیش می‌رود و در نهایت به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.
این رودخانه در سال های اخیر با پدیده خشکسالی، افزایش برداشت و سوء مدیریت منابع آب مواجه و در محل پائین دست در بیشتر ماه های سال با خشکی مواجه شده است.

** احیای تالاب بین المللی گاوخونی از مطالبات مردم اصفهان است
رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان، احیای تالاب بین المللی گاوخونی را از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس و سیاست خارجی با مسئولان اجرایی استان عنوان کرد و افزود: موضوع خشکی تالاب بین المللی گاوخونی محدود به اصفهان نیست بلکه چنانچه این تالاب احیا نشود، گرد و غبار ناشی از آن ساکنان نیمی از کشور را تهدید خواهد کرد.
حجت الاسلام موسوی لارگانی با اشاره به اینکه رئیس جمهوری در سفر انتخاباتی خود به اصفهان نیز قول داد تا جاری شدن دائمی زاینده رود را با جدیت پیگیری و عملیاتی کند، گفت: باتوجه به این قول و اینکه خشکی تالاب بین المللی گاوخونی ، زندگی ساکنان فلات مرکزی ایران را تهدید می کند، ما از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خواستیم تا این موضوع را به عنوان یکی از مطالبات مردم استان اصفهان پیگیری کند.
تالاب بین المللی گاو خونی که از ۱۱سال پیش به این سو رو به خشکی گراییده، اکنون به کانون بالقوه ریزگردها تبدیل شده و سلامت ساکنان منطقه میانی کشور تا پایتخت را تهدید می کند.
تالاب بین المللی گاوخونی در اصفهان که همواره از نظر اقتصادی و زیست محیطی فرصت و نعمتی بزرگ برای شهر اصفهان و مناطق اطراف آن محسوب می شد اکنون برخاک نشسته و به عنوان کانون تولید ریزگردها به تهدیدی جدی برای محیط زیست منطقه مرکزی تبدیل شده است .
تالاب بین المللی گاو خونی واقع در شرق شهر تاریخی اصفهان در فلات مرکزی ایران و در انتهای مسیر زاینده رود قرار دارد که در سال ۱۳۵۴ به ثبت کنوانسیون رامسر رسید و نام آن در فهرست تالاب های بین المللی قرار گرفت.
اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه با سفر به استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان طرح های آبی و کمبود آب در سرچشمه های کارون و زاینده رود را بررسی کردند.

 

 

منبع : ایرنا

لینک کوتاه : https://nmousavi.ir/?p=13643

دیدگاه ها

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

لینک های مفید