رفتن به بالا

نماینده مردم شریف فلاورجان در مجلس شورای اسلامی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 19 February

رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی معتقد است بوروکراسی بی‌مورد، تغییرات شدید دولت‌ها پس از عوض شدن و برخی طرح‌های تشریفاتی در مجلس از جمله موانعی هستند که مانع پیشرفت کشور شده‌اند.

برخی طرح‌های مجلس مثل سوال از رییس جمهور تشریفاتی هستند

رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی معتقد است بوروکراسی بی‌مورد، تغییرات شدید دولت‌ها پس از عوض شدن و برخی طرح‌های تشریفاتی در مجلس از جمله موانعی هستند که مانع پیشرفت کشور شده‌اند.

سید ناصر موسوی لارگانی با حضور در خبرگزاری ایسنا- منطقه اصفهان، اظهار کرد: مشکلات اقتصادی زیادی گریبانگیر جامعه امروز بوده و هست که این امر به مدیریت کشور باز می‌گردد، منظور از مدیریت کشور دولت یازدهم و دوازدهم نیست گرچه آنها هم ضعف‌هایی داشتند و دارند، اما در دو دهه گذشته مدیریت دچار مشکل بوده است و به همین منظور مدام مقام معظم رهبری دغدغه‌های اقتصادی داشتند.

وی افزود: اگر مشکلات امروز کشور به گردن دولت بیفتد قطعا در حق آنان اجحاف شده است چرا که در به وجود آمدن مشکلات امروز، مجلس شورای اسلامی بی تاثیر نبوده است. اگر به دغدغه‌های مقام معظم رهبری توجه می‌شد قطعا مشکلات کمتری وجود داشت، برای مثال آب مشکل بزرگ کشور است، اما اگر در بهینه سازی مصرف آب توجه می‌کردیم امروز این وضعیت وجود نداشت.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: زمانی که در مجلس طرح آبیاری نوین مطرح شد قانون به گونه ای تعریف شده بود که بر اساس آن ۸۵ درصد هزینه ها توسط دولت و ۱۵ درصد مابقی توسط کشاورزان تامین می شد، اما به نظر می رسید که اگر حتی صد در صد این هزینه‌ها توسط دولت تهیه می‌شد به نفع خود دولت بود چرا که درآمد زایی ها از این طریق بیشتر می شد. در مواد دیگری به خصوص در حوزه انرژی وسایلی که مصرف بالایی دارند باید طبق طرح‌هایی بهبود پیدا می‌کردند و همین موضوع نوعی درآمدزایی برای دولت بود که استفاده نشد و امروز باید همه الگوی مصرف را مدنظر قرار دهند و در این زمینه تلاش شود.

سختگیری در قوانین یکی از مشکلات بزرگی است که در کشور و به صورت خاص در اصفهان قابل مشاهده است

موسوی لارگانی با انتقاد از نحوه اجرای قوانین در اصفهان ادامه داد: سخت گیری در قوانین یکی از مشکلات بزرگی است که در کشور و به صورت خاص در اصفهان قابل مشاهده است و به همین دلیل گاهی استانداران اصفهان معتقداند در اصفهان قوانین به جای اینکه ۱۰۰ درصد اجرا شود ۱۲۰ درصد اجرایی می‌شوند. برای مثال مسئولان به عناوین مختلف مانع اجرای قانون در بخش کشاورزی نوین شدند و سختگیری های زیادی را به وجود می آوردند. از جمله قوانینی که افراد را ملزم می‌کرد که با یک شرکت خاصی قراردادی ببندند از جمله این مشکلات است. این مسیر کشاورزان را با مشکل اداری مواجه می‌کرد به همین دلیل برخی از آنان شخصا طرح‌ها را اجرایی کردند.

وی تصریح کرد: در وزارت نیرو این گونه مشکلات و به بیانی دیگر بوروکراسی اداری نمایان است. در واقع زمانی که کشاورز دچار مشکلات متعدد مالی است به جای اینکه قوانین مربوط به خود را با وضعیت فعلی کشاورز تطبیق دهند هزینه کشاورز را افزایش می‌دهند. برای مثال در شهر قهدریجان ۹۰ درصد مردم کشاورزان هستند. آب در صحرای فهران قبل از لوله گذاری ۲۴ ساعت طول می‌کشید تا کل زمین افراد را سیر کند، اما امروز با توجه به لوله گذاری ها این زمان به هفت ساعت کاهش پیدا کرده است، آیا در این زمینه که به نفع دولت است نباید کمک صورت بگیرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی طبق فرمایش رهبری تکیه به داشته‌های داخلی است، گفت: باید ریشه یابی کنیم که دردها از کجا ناشی می‌شود. برای مثال زمانی که میرزای شیرازی تحریم توتون و تنباکو را اعلام کرد همه مردم از آن دستور طبعیت کردند حتی آنهایی که در دربار زندگی می‌کردند، اما رهبری معظم انقلاب در سال ۹۶ فرمودند واردات کالایی که مشابه آن در ایران اسلامی تولید می‌شود حرام شرعی است، اما چطور می‌شود که واردات کشور در همان سال عدد مثبت را ثبت می‌کند، این امر رانت خواری عده ای را نشان می دهد که مانع پیشرفت های ایران می شوند.

موسوی لارگانی افزود: سوء مدیریت یکی از دلایلی است که ما را در همه زمینه‌ها به ویژه اقتصاد عقب نگه‌داشته است و این امر تنها به وزارت اقتصاد مرتبط نمی شود در حال حاضر با توجه به اینکه وزارتخانه صنعت و معدن از تجارت جدا شده است، اما همین امروز وزارت صنعت در مورد بحث گرانی گوشت معتقد است که فقط وظیفه نظارت را بر عهده دارد و جهاد کشاورزی نیز از طرف دیگر از سوالات شانه خالی می‌کند.

وی با انتقاد از تغییرات زیاد پس از تعویض دولت‌ها، تاکید کرد: در برخی از کشورهای خارجی با تغییر دولت ۱۰ درصد افراد بدنه دولت تغییر می‌کند، اما در کشور ما به دلیل گرایشات سیاسی دولت‌ها اکثر بدنه خود را عوض می کنند که به نظر من این امر اقدام مناسبی نیست.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متاسفانه در کشور همیشه دولت‌هایی که بر سر کار هستند دولت‌های پیش از خود را با خاک یکسان می‌کنند، گفت: دولت اصولگرایان دولت اصلاحات و دولت اصلاحات، دولتِ کارگزاران را با خاک یکسان کرد و این چرخه به همین شکل ادامه خواهد داشت.

در بعد نظارتی به مجلس ۱۰ از ۲۰ می‌دهم

موسوی لارگانی افزود: زمانی که آقای روحانی رای آورد و هیئت دولت را تشکیل داد بر این باور بودم که به همه قانون‌ها عمل خواهد شد چراکه تیم ایشان از سوابق حضور در مجلس شورای اسلامی برخوردار بودند و از آنان انتظار می‌رفت قوانین را به درستی اجرا کنند، اما این کار را نکردند. مجلس در خصوص ابعاد نظارتی به نحو احسن عمل نکرده است و بنده در خصوص بعد نظارتی در امور کشوری نمره ۱۰ را از ۲۰ به مجلس دادم چرا که عملکرد مجلس قابل قبول نبوده است.

وی ادامه داد: در طرح سوال از رئیس جمهور یک سال از وقت کشور گرفته شد و هم و غم برخی از نمایندگان این بود که از رئیس جمهور سوال شود. پس از سوال کردن نمایندگان از چهار پاسخ رییس جمهور قانع نشدند، اما رئیس مجلس اعلام کرد چون عناوین وارد شده مجرمانه نیست نمی‌توانیم آنها را به قوه قضاییه تقدیم کنیم، از این بحث می توان نتیجه گرفت که بعضی از طرح‌ها در مجلس تشریفاتی هستند.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقش مجلس تحقیق و تفحص در قوانین و طرح ریزی مصوبات است و نمی‌تواند فعالیت‌های قوه مجریه و قضاییه را انجام دهد، گفت: در موضوع تامین اجتماعی تحقیق و تفحصی چند سال پیش انجام و نتیجه به قوه قضاییه ارجاع شد، اما هنوز چند سال است نتایج آن از قوه قضاییه خارج نشده است. از سوی دیگر من از وزیر اقتصاد دولت نهم خواستم در خصوص اصلاح نظام بانکی ساز و کاری به مجلس ارائه کنند، ایشان از ما سه ماه فرصت خواستند، اما هنوز این لایحه به مجلس ارائه نشده است پس به نظر می‌رسد باید قوانین اولویت بندی تا مشکلات موجود کشور برطرف شود.

چرا خودرساز به جای خودروسازی در بانک سرمایه گذاری می‌کند؟

موسوی لارگانی با بیان اینکه علت اجرا نشدن قوانین و مصوبات در کشور نداشتن اراده جدی و ضعف در توان تیم اقتصادی است، تاکید کرد: رقابت‌پذیری در کشور ما رعایت نشده و این امر در صنعت خودروسازی کاملا مشخص است. در کشور دو خودروساز داریم که دولت کمک های قابل توجهی به آنان داشته و دارد این خودروسازان همیشه مدعی هستند که اشتغالزایی را افزایش دادند، اما به عقیده من ما به کمک خودروساز می رویم، اما از او کیفیت و کمیت را در خواست نمی‌کنیم و به همین سبب ما در صنعت خودروسازی به جای پیشرفت پسرفت داشته ایم و امروز زه بغل پراید را آپشن خودرو می‌نامیم در این مشکلات نه فقط خودروساز که دولت و مجلس هم سهیم هستند. این در حالی است که در کشور ما طراحان قدرتمندی وجود دارد، اما دو خودروساز فضا را برای طراحان خودرو ایرانی فراهم نمی کنند و در جای دیگر این سوال پیش می‌آید که اگر کار خودرساز خودروسازی است چرا در بانک سرمایه‌گذاری می‌کند؟ با توجه به همه این مشکل ها در در مجلس برای اینکه خودروسازان ایرانی را وادار به رقابت‌پذیری کنیم طرحی مطرح کردیم تا تعرفه‌های خودروهای خارجی به طور سالیانه کاهش یابد چرا که با بدنه خودروسازان جوابگوی نیازهای مردم نیستند و به تعهدات خود عمل نمی کنند.

وی به موضوع آب اشاره کرد و گفت: تغییر در مدیریت یکپارچه آب کشور مشکلات پیش روی آبی کشور را به وجود آورده است. برای مثال می‌خواهند از سمیرم تونل ۷۰۰ کیلومتری به کرمان بزنند، چرا؟ به این دلیل که آقای جهانگیری در راس امور است و این موضوع باعث می‌شود سیب صادراتی سمیرم به طور قابل توجهی کاهش یابد.

فولاد برای اصفهان MS و بیماری دارد و برای دولت سوددهی

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی به موضوع وضعیت فولاد مبارکه وارد شد و افزود: بانک مهر اقتصاد یکی از سهامداران فولاد مبارکه است که در تحریم قرار گرفته. این امر سبب شده بعضی از کارگاه های شرکت فولاد مبارکه اصفهان از کار بیفتد؛ فولاد مبارکه چه در بخش آلایندگی و چه در بخش آب، استان را با مشکل مواجه کرده است و بسیاری از بیماری‌هایی چونMS از این شرکت سرچشمه می‌گیرد، اما سوددهی فولاد برای دولت است و برای اصفهان درآمد زایی خاصی ندارد.

موسوی لارگانی در پاسخ به این سوال که آیا قدرت چانه‌زنی مجمع نمایندگان اصفهان با این تعداد نماینده کم است که نمی‌تواند پیش ببرد، گفت: نمایندگان اصفهان قدرت چانه‌زنی دارند، ولی هرگاه صحبتی از اصفهان در مجلس مطرح می شود نمایندگان استان های دیگر با یکدیگر متحد می شوند و اصفهان ستیزی می کنند، جالب است که یکی از نمایندگان طی ادوار نمایندگی من وقتی سالن اجلاس سران قرار بود در اصفهان افتتاح شود یکی از نمایندگان پشت تیریبون قرار گرفت و همه خوبی‌های استان‌های دیگر کشور را گفت و نامی از اصفهان نبرد تا این سالن در اصفهان افتتاح نشود، اما این در حالی است که اگر استانها خوبی‌هایی دارند اصفهان همه این خوبی ها را در خود جای داده است.

وی در خصوص استعفای نمایندگان اصفهان و تعیین تکلیف آن گفت: طی هفته‌های گذشته به نمایندگان اصفهان که استعفای خود را در مجلس مطرح کردند گفته شد استعفای آنان سیاسی بوده است، اما اینگونه نبود چرا که جناح های مختلف سیاسی همگی برای مردم اصفهان هم عقیده شدند و استعفا کردند. در جلسه با آقای لاریجانی ایشان به صراحت به ما گفت با وضعیت مجلس اگر استعفای شما مطرح شود قطعا همه نمایندگان اصفهان می‌افتند، اما هیچ گونه لغزشی ایجاد نشد و می توانم بگویم نمایندگان اصفهان هنوز استعفای خود را به طور رسمی پس نگرفتند.

مدیرکل ورزش و جوانان نتوانسته عادلانه به ورزش بپردازد

موسوی لارگانی به وضعیت ورزش استان و برخی انتقادها به مدیرکل ورزش و جوانان استان اشاره کرد و گفت: در خصوص تیم های ورزشی می توان گفت ما در سطح کشور و استان مشکلاتی اساسی داریم و در بخش استانی دو تیم سپاهان و ذوب آهن اکثر بودجه های ورزشی را از آن خود کرده‌اند این در حالی است که بقیه رشته های ورزشی تقریباً نادیده گرفته می شود که گله مندی های ورزشکاران را در این خصوص به دنبال داشته است و از این رو انتظار داریم که مدیرکل ورزش و جوانان نگاهی عادلانه به ورزش استان داشته باشد و به ورزش های دیگر بها بدهند اگر اقدامی برای ورزش می‌کنند برای ورزش باشد و به جوانان نیز اهمیت دهند متاسفانه این کفه عدالت هنوز به درستی برقرار نشده است و جوانان نیز در این اداره کمتر مورد توجه هستند.

اخبار مرتبطاوقات شرعی