رفتن به بالا

نماینده مردم شریف فلاورجان در مجلس شورای اسلامی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January
  Esfahan
  (°C)
  Wind ۵(mph)
  Pressure ٢۴.٨٣(in)
  Visibility ۶.٠(mi)
  UV Index 0-Low
  Humidity ٢۴.٨٣(in)
اوقات شرعی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: دولت و مجلس هر دو ضعیف عمل کرده‌اند حجت الاسلام موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در گفت‌وگویی با انتقاد از عدم اجرای سیاست‌های درستی که به حمایت از کالای ایرانی ختم شود گفت: عملکرد دولت و مجلس در محقق شدن سوال سال ۹۷ ضعیف بوده و ختی متوسط هم […]

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: دولت و مجلس هر دو ضعیف عمل کرده‌اند

حجت الاسلام موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در گفت‌وگویی با انتقاد از عدم اجرای سیاست‌های درستی که به حمایت از کالای ایرانی ختم شود گفت: عملکرد دولت و مجلس در محقق شدن سوال سال ۹۷ ضعیف بوده و ختی متوسط هم نیست.

وی در توضیح بیشتر گفت: ضعف مجلس از این جهت است که باید ورود و قوانین زائد بود را فسق می‌کرد و همچنین قوانین لازم در این زمینه مانند مقابله با واردات غیر ملزوم را تصویب می‌کرد.

موسوی لارگانی درباره اقدامات دولت نیز گفت: دولت چند هفته پیش رسما اعلام کرد واردات بیش از ۱۳۰۰ قلم کالا ممنوع شده است که خب خیلی زودتر از این باید این اتفاق می‌افتاد، حتی اقلام هم نیاز نبود عنوان شود چراکه رهبر انقلاب در سال ۹۶ فرمودند: «واردات کالایی که مشابه داخلی دارد حرام شرعی است و متاسفانه علیرغم این حکم صریح این موضوع اتفاق می‌افتد».

وی افزود: دولت اقداماتی انجام داده است نمی‌شود، گفت: هیچ اقدامی نیست، اما آن قاطعیت لازم وجود ندارد و اقدامات اخیر هم با تاخیر انجام شده است.

موسوی لارگانی ادامه داد: در سال ۹۶ میزان واردات بیشتر از سال ۹۵ شد آنهم کالا‌هایی که در داخل تولید می‌شد و ما به تولید انبوه رسیده بودیم؛ خب امسال که رهبر انقلاب سال حمایت از کالای ایرانی را اعلام کردند دولت رسما باید ورود کالایی که در داخل تولید می‌کنیم را ممنوع اعلام می‌کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر لزوم پرهیز از تبعیض گفت: بین وارد کنندگان هم نباید فرقی گذاشته شود یعنی وارد کننده‌ای که به برخی افراد صاحب نفوذ وابستگی دارد نباید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم فلاورجان خاطرنشان کرد: اگر دولت به وظائفش در این زمینه به خوبی عمل کرده بود الان بسیاری از مشکلاتی که تولید کنندگان ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنند وجود نداشت؛ بعضی از کالا انقدر وارد شده که به اندازه مصرف چند سال در کشور وجود دارد این ظلمی است که در حق تولید کننده شده است.

موسوی لارگانی در پاسخ به سوال فرهنگ سدید درباره تاثیر قاچاق بر تضعیف تولیدکننده داخلی گفت: یکی از بزرگترین مشکلات امروز کشور کالای قاچاق است؛ دولت ادعا دارد که میزان حجم کالای قاچاق که قبلا ۲۵ میلیارد دلار بوده اکنون به ۱۲ میلیارد تومان رسیده است. وی افزود: به اعتقاد بنده یک میلیارد دلار و کمتر از آن هم ظلم و زور به کشور است.

 

طرح‌های مبارزه با قاچاق را حذف کردند!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: راه مبارزه با قاچاق کالا هم هست؛ قبلا طرح‌هایی مثل شبنم و ایران کد را داشتیم خب اگر به اعتقاد دولت این طرح‌ها ایراداتی دارد خب آن را بر طرف کنند نه اینکه کلا طرح حذف بشود.

موسوی لارگانی در توضیح بیشتر گفت: در حقیقت یک مشخصه‌ی برای کالای وارداتی که با مجوز وارد می‌شود اختصاص می‌دادیم آنوقت در کنار آن، کالای قاچاق مشخص می‌شد از سوی دیگر اگر با کسی که قاچاق کالا می‌کند برخورد قاطع می‌شد قطعا امروز این مشکلات را نداشتیم و جلوی قاچاق گرفته می‌شد.

وی با تاکید بر لزوم برخورد بازدارنده با قاچاق گفت: ما مقابله جدی با مساله قاچاق نداریم به عبارتی نوع برخورد با افراد خاطی گاهی به صورتی است که اصلا بازدارنده نیست و باعث نمی‌شود که دیگران چشمشان به حساب بیاید.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب صراحتا درباره مواجهه با کالای قاچاق گفتند هر جا کالای قاچاق بود آن را معدوم کنید و آتش بزنید، خب نسبت به این مساله ورود شد، اما به چه صورتی؟ مثلا در یک سوپر مارکت اگر یک پاکت سیگار قاچاق مشاهده می‌شد آن را ضبط می‌کردند، ولی با کانتینر‌های قاچاق کاری نداشتند. خب اینکه برویم سراغ یک خورده فروش، ولی با نفرات و جریانات اصلی قاچاق کاری نداشته باشیم مشکل حل نمی‌شود.

موسوی لارگانی بیان داشت: همانطور که رهبری گفتند مساله مبارزه با قاچاق برخورد با یک کوله بر نیست، در حالی که معتقدم دولت درباره همین کوله بر‌ها نیز باید برنامه ریزی لازم را داشته باشد چراکه این قشر جامعه نیز برای خودشان کار نمی‌کنند و در اختیار دیگران هستندو باید برای آن‌ها اشتغال لازم فراهم شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره تبلیغات کالای خارجی و نقش مخرب آن در موضوع کالای ایرانی نیز گفت: متاسفانه علیرغم تاکیدات مقام معظم رهبری طی سال‌های متمادی، اما شاهد تبلیغ کالا‌های خارجی که حتی کیفیت کمتری از تولید داخل دارند هستیم.

وی ادامه داد: این موضوع در جا‌های مختلفی از جمله صدا و سیما و یا بیلبورد‌های تبلیغاتی شهرداری در حال انجام است؛ خب شهرداری میخواهد درآمد کسب کند، اما به چه قیمتی؟ به قیمت تقویت کالای خارجی و سرکوب تولید ملی؟

نماینده مردم فلاورجان تاکید کرد: اگر نیازی به قانون هم دارد مجلس باید ورود کند تا تبلیغ کالای خارجی ممنوع اعلام شود. صدا و سیما در این زمینه وظیفه بیشتر و سنگین تری دارد و می‌تواند مصرف کالای داخلی را به یک فرهنگ عمومی تبدیل کند.

 

منبع خبر : دفاع پرس

اخبار مرتبط