رفتن به بالا

نماینده مردم شریف فلاورجان در مجلس شورای اسلامی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January
  Esfahan
  (°C)
  Wind ۵(mph)
  Pressure ٢۴.٨٣(in)
  Visibility ۶.٠(mi)
  UV Index 0-Low
  Humidity ٢۴.٨٣(in)
اوقات شرعی

رئیس مجمع نمایندگان اصفهان در گفتگو با اصفهان زیبا مطرح کرد :

بندهای بحرانی بودجه

هم‌زمان با ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۷، خبری در شبکه های اجتماعی و کانال های حامی حقوق زاینده رود دست به دست شد که از تخصیص اعتبار برای طرح های برداشت جدید آب از زاینده رود خبر می داد. موضوعی که در نگاه نخست ناباورانه به نظر می رسید؛ اما واقعیت داشت. در روزگاری که زاینده رود هر روز نحیف‌تر و کم‌رمق‌تر می شود، بندهایی در لایحه بودجه پیشنهادی به مجلس پیش بینی شده که حیات زاینده رود و اصفهان را بیش از پیش تهدید می کند.

«اصفهان زیبا» مسئله تامین اعتبار برای بارگذاری های جدید روی زاینده رود را بررسی می کند:
هم‌زمان با ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۷، خبری در شبکه های اجتماعی و کانال های حامی حقوق زاینده رود دست به دست شد که از تخصیص اعتبار برای طرح های برداشت جدید آب از زاینده رود خبر می داد. موضوعی که در نگاه نخست ناباورانه به نظر می رسید؛ اما واقعیت داشت. در روزگاری که زاینده رود هر روز نحیف‌تر و کم‌رمق‌تر می شود، بندهایی در لایحه بودجه پیشنهادی به مجلس پیش بینی شده که حیات زاینده رود و اصفهان را بیش از پیش تهدید می کند.

  این اعتبارات در شرایطی در لایحه پیشنهادی بودجه پیش بینی شده که مدیران و نمایندگان استان پیگیری‌های زیادی برای توقف طرح های برداشت و بارگذاری های جدید کرده اند. از سوی دیگر بر اساس مصوبات شورای عالی آب کشور، هر گونه بارگذاری جدید روی زاینده رود ممنوع و اجرای آن منوط به اجرای طرح های انتقال آب به این رودخانه کهن است؛ طرح های زیادی که با گذشت سال های زیاد برای زاینده رود ثمری نداشته است. در کنار بحران کم بارشی و خشکسالی در سرشاخه ها، یکی از معضلات جدی این است که طرح های زیاد انتقال آب به این رودخانه در گیرو دارهای مختلف قانونی و مالی گیر کرده اند، از سوی دیگر زمزمه طرح های انتقال آب از استان و رودخانه یکی پس از دیگری قوت گرفته و برخی نیز در فاز اجرا هستند. اجرایی نشدن و بی توجهی به خواسته های نمایندگان اصفهان در مجلس، باعث شد تا نمایندگان اصفهان پنج‌شنبه هفته پیش از احتمال استعفای دسته جمعی خبر دهند.  با همه این تفاصیل در بندهایی از لایحه بودجه ۱۳۹۷، برای برداشت های جدید از زاینده رود اعتبار تعیین شده است که در این بین تامین اعتبار برای طرح جنجالی بن-بروجن بیش از همه محل تامل است؛ پروژه ای که حاشیه های زیادی برای زاینده رود و اصفهان در پی داشته است.

 

     بدترین برخورد با زاینده رود
رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در خصوص میزان اعتبارات پیشنهادی در لایحه بودجه ۱۳۹۷، خاطر نشان می کند: «میزان این اعتبارات خیلی اهمیت ندارد؛ مسئله اینجا است که چرا اصلا برای بارگذاری های جدید روی زاینده رود اعتبار پیش بینی شده است.!»  حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی در گفت و گو با «اصفهان زیبا»، تاکید می کند:‌ «بر اساس مصوبات ۹ ماده ای شورای عالی آب کشور از سال ۱۳۹۲ تا کنون نبایستی هیچ گونه طرح آبرسانی روی حوضه آبریز زاینده رود تعریف شود.»به گفته نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس، دولت بدترین برخورد را با زاینده رود کرده است. ابوالفضل ابوترابی در گفت و گو با ایمنا، اظهار کرد: همه این برخوردها محکوم است و در لایحه بودجه‌ای هم که به مجلس ارائه کرده، ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه به طرح انتقال بن-بروجن اختصاص داده که طرحی کاملا غیرمنطقی است. او افزود: بر اساس این طرح آب باید از کوهرنگ به سد زاینده بیاید و بعد پمپاژ شده تا آب به بن- بروجن منتقل شود که چرخشی کاملا غیرمنطقی است.نماینده نجف آباد، تیران و کرون افزود: در وضعیت موجود، اساسا آبی پشت سد باقی نمانده که کسی بخواهد برای انتقال آن تصمیم بگیرد. این در حالی است که در کنار بروجن سد بزرگ چغاخور را داریم که به خوبی می تواند نیاز آب بروجن را تامین کند.

     خلاف اندر خلاف!
نماینده مردم فلاورجان در مجلس در ادامه این گفت و گو تعیین اعتبار برای طرح های بارگذاری جدید، را امری خلاف اندر خلاف ارزیابی و اظهار می کند: «برای نمونه باز برای طرح بن -بروجن اعتبار پیش بینی شده است. سوال ما این است که سهمیه آب استان های یزد، اصفهان و چهارمحال و بختیاری مشخص شده؛ اما محل تامین برداشت ۴۰ میلیون مترمکعب در قالب این طرح نامشخص است.» موسوی لارگانی ادامه می دهد: « برداشت طرح بن-بروجن قرار است از کدام منابع تامین شود؟ قرار است این آب از سهمیه کشاورزی و صنعتی استان چهارمحال و بختیاری کم شود یا از سهمیه حق آبه اصفهانی ها؟»

      تلاش در کمیسیون ها
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این پرسش که نمایندگان استان توانایی حذف و  تایید نشدن این بندها در مجلس را دارند یا خیر، خاطر نشان می کند: « به طور قطعی نمی توانیم در این خصوص صحبت کنیم. به هر جهت مجلس ۲۹۰ نماینده و ۲۹۰ رای دارد؛ اما  نمایندگان اصفهان هر یک در کمیسیون های تخصصی خود  تلاش می کنند از تصویب این بندها جلوگیری کنند.» رئیس مجمع نمایندگان اصفهان در خصوص نحوه مواجهه نمایندگان استان با این بندها نیز اظهار می کند:«چند نفر از نمایندگان استان عضو کمیسیون تلفیق هستند که سعی می کنند مسئله را در این کمیسیون پیگیری کنند؛  اگر از این کانال به نتیجه نرسیدیم مسئله را در صحن علنی پیگیری می کنیم.»  او در پایان عنوان می کند: «در مجمع نمایندگان به جد پیگیر برگزاری جلسه ای مشترک با وزیر نیرو هستیم تا صحبت های خود را به وی منتقل کنیم که این جلسه هنوز محقق نشده است.» باید منتظر روزهای آتی و پیگیری های مجمع نماینگان اصفهان در مجلس بود. تصمیمات بودجه ای نمایندگان در خانه ملت می تواند ضامن حیات زاینده رود باشد.

منبع : روزنامه اصفهان زیبا

اخبار مرتبط